Akvárium, založeno r. 1899 bývalý První spolek přátel akvárií a terárií v Království Českém v Praze
       
 
  Aktuality  
  Členství  
  Výsledky soutěží  
  Členové  
  Články  
  Novinky  
  Download  
  Kontakty  
  Související odkazy  
     
Zpracováno
podzim 2002
 

 

Venezuela - Veni, Vidi, Venatori...   (3)

RNDr. Roman Slaboch

 

Kliknutím spustíte video z jeskynní říčky (842 kB)Dalším splněním klukovského snu byla návštěva Cueva del Guácharo (jeskyně slepých jeskynních lelků guáčaro Steatornis caripensis). Tato vápencová jeskyně leží ve výšce 1600 m. n. m, v mlžném primárním pralese, takže je tam poměrně chladno (25 °C ve dne a 16 °C v noci) a opravdu vysoká vlhkost. V noci, kdy lehce sprchlo, mi dokonce zkolaboval digitální vlhkoměr, který má displej jen do 99 %.

Tato jeskyně, objevená již roku 1799 Alexandrem Humboldtem, nemá téměř žádnou krápníkovou výzdobu, zato má přes 10 km chodeb a v době hnízdění v ní žije přes 20 tisíc lelků. Ohromné, rozlehlé prostory obývají spolu s guáčary i křečkomyši Proechimys guyannensis, lovící slepé jeskynní cvrčky Orthoptera aclodes, a krabi Pseudotelphusa garmani, lovící obojí. Z vyšší predátorů jsme zde viděli vzácnějšího skunka jihoamerického. Nečekaným překvapením pro nás byla ponorná říčka, osídlená sumečky Trichomycterus guianensis, známých pouze z několika málo jeskynních lokalit v Surinamu a Francouzské Guayaně. Zvláštností tohoto téměř sKliknutím spustíte video z pralesní říčky (889 kB)lepého, přibližně sedmicentimetrového sumečka, je specializace na chladné (zde 14 °C) jeskynní vody chudé na potravu.

O několik kilometrů dál, se ponorná říčka vynořuje v pralese, během několika desítek metrů se ohřívá na teplotu kolem 20 °C a od tohoto místa už v ní žijí paví očka Poecilia reticulata. Mimochodem - nejhůře vybarvená populace, jakou jsme ve Venezuele viděli. Přestože sumečci jsou v jeskyni relativně hojní, v pralesní říčce jsme je neobjevili. Vyšší teplota jim evidentně nevyhovuje. O to zajímavější (a hůře vysvětlitelný) je jejich zdejší výskyt, když nejbližší známé lokality jsou vzdáleny od Cueva del Guácharo mnoho stovek kilometrů a mezi nimi žádné typově stejné nejsou.

Z jeskyně guáčarů mám ještě jeden zážitek; po uplacení šéfa strážců propiskami a papírovými kapesníčky, jsme mohli před jeskyní bivakovat a proti hasnoucímu nebi pozorovat tisíce lelků, vyletujících za potravou. Jejich ohromující množství bylo ještě umocněno nesmírně silnými sonarovými rázy, proti kterému je „cvakání“ sonaru netopýrů jemným šustěním.

 

Pokračování ...

 

 
Českomoravská společnost Guppy  |  Českomoravská společnost Xipho-Molly  |  Klub přátel divokých živorodek

Web&Design © 2004 Roman Slaboch

 | 

Připomínky a návrhy