Akvárium, založeno r. 1899 bývalý První spolek přátel akvárií a terárií v Království Českém v Praze
       
 
  Aktuality  
  Členství  
  Výsledky soutěží  
  Členové  
  Články  
  Novinky  
  Download  
  Kontakty  
  Související odkazy  
     
Zpracováno
24.9.2001
 

 

Veselá vdova    Kliknutím spustíte film (1,22 MB)

RNDr. Roman Slaboch 

 

Kliknutím zvětšíte obrázekŽivorodka guatemalská (Phallichthys amates /Miller, 1907/), vyskytující se také v Hondurasu, je jednou z tvarově nejdokonalejších akvarijních ryb vůbec. Tvar ale není její jedinou předností. Jsou jimi i nápadně jemné linie ideálně sladěného pastelově okrového podkladu, hnědých lemů šupin a černých pásků přes oko a hřbetní ploutev, zdůrazňující ladnost pohybů. Právě zmiňované černé pásky byly údajně inspirací ke staršímu českému pojmenování "veselá vdova". Proč právě veselá, to pochopí každý v okamžiku, kdy uvidí jejich sexuální aktivitu. Samci se snaží o oplození prakticky stále a bez zdržujícího rituálního imponování, přičemž samice se ke snahám samců staví nevšímavě a útěk většinou ani nenaznačuje.
Vyhovuje jim nepřesvětlená středně velká nádrž (stačí 60 litrů), která by neměla být příliš vysoká (30-40 cm) a s teplotou 24-26 °C. Protože se jedná o rybky poměrně plaché, doporučuji rozdělit akvárium vegetací na přední a zadní část. V té se cítí bezpečně ale protože není hustě zarostlá, rychle se u nich vytrácí úlekový stres a po chvíli opět vyplouvají do popředí. V dokonale zarostlých nádržích se ryby schovají a vyplouvají až k večeru a po krmení opět zmizí.

V průměru 20 mláďat se rodí po 21 dnech a jsou velmi subtilní. Zpočátku rostou pomalu. Žerou velmi ochotně, ale vzhledem k malým tlamkám vyžadují drobné krmení i dospělí. Při krmení živým cyklopem  se u nich často objeví krupička, která se ale velmi snadno vyléčí k tomu určenými komerčními léčivy. Stejnou službu mi vždy udělalo osolení vody (na 10 l polévková lžíce) a dvoudenní temperování na 30  °C.

Proč tato nádherná, dříve zcela běžná živorodka zmizela z nádrží evropských akvaristů si netroufám odhadnout, ale nejspíše proto, že není červená, černá, nebo proužkovaná či puntíkovaná - nejlépe fialovomodře.  ;-))

 

Zdroj:
Dokoupil, N., (1981): Živorodky, SZN, Praha, 254 ss.
Kempkes, M., Schäfer, F., (1998): Alle Lebendgebärenden der Welt. Mörfelden-Walldorf, A.C.S. (Aqualog), 352 ss.
Wischnath, L.,(1993): Atlas of Livebearers of The World, T.F.H. Publications, Inc.; USA, 336 ss.

 

 
Českomoravská společnost Guppy  |  Českomoravská společnost Xipho-Molly  |  Klub přátel divokých živorodek

Web&Design © 2004 Roman Slaboch

 | 

Připomínky a návrhy