Akvárium, založeno r. 1899 bývalý První spolek přátel akvárií a terárií v Království Českém v Praze
       
 
  Aktuality  
  Členství  
  Výsledky soutěží  
  Členové  
  Články  
  Novinky  
  Download  
  Kontakty  
  Související odkazy  
     
Zpracováno
16.12.2002
 

 

Bizardní polozobánka    Kliknutím spustíte film (1,94 MB)

RNDr. Roman Slaboch 

 

Kliknutím otevřete další obrázky!Jednou z nejbizardnějších a také nejhezčích živorodek je Polozobánka harlekýn (Nomorhamphus liemi liemi  /Vogt, 1978/). Je jednou z mála „chovatelných“ druhů čeledi polozobánkovitých (Hemiramphidae), kterých je přes 110 ve 14 rodech. Žijí výhradně v jihovýchodní Asii a Indonésii. Popisovaná N. l. liemi žije na Sulawesách.

Samice jsou přibližně dvakrát větší než samci a zdržují se převážně ve vegetaci pod hladinou. Samci jsou občas i u dna, odkud vyplouvají za samicemi nebo za potravou. Tou je ideálně hmyz a vše živé, co se hýbe na hladině nebo těsně pod hladinou. Jinou potravu berou jen váhavě a s větším časovým odstupem, takže nakrmit hejnko 10 dospělých škrábaným masem je úkol alespoň na hodinu. Velmi rády přijímají živé patentky (ostatně která ryba ne), ale žerou je pouze plovoucí na hladině, nebo právě klesající. Ze dna je vezmou výjimečně. Osvědčilo se mi nechat patentky oschnout, aby se déle držely na hladině. U masa jsem bohužel s tímto fíglem neuspěl, protože oschlé okraje ztvrdnou a polozobánky je odmítají. Potravu spadlou na dno sbírají málokdy a spíše dospělci a samci. Často jsem byl svědkem toho, jak požírají i drobnější okružáky (do 5 mm). Problematika krmení je zároveň hlavní problematikou chovu. Není-li odpovídající živá potrava (hmyz na hladině nebo larvy hmyzu volně plovoucí ve vodě), trvá jejich zasycení dlouho, takže málokdo má trpělivost se jim dostatečně věnovat, ryby pak trpí podvýživou a obtížně se množí.

Počty mláďat jsou  diskutabilní - záleží na zdroji informací. Většinou je uváděna hranice 30 kusů, ale dočetl jsem se i o vrzích přes 100 mladých. Vezmeme-li v úvahu velikost mláďat (asi 2-2,5 cm), potom se jistě jedná o extrém. Mnou chované samice (14 cm) vrhaly do 20 kusů. V prvních dnech  mláďata nejsou příliš pohyblivá a trvá asi týden, než začnou pořádně žrát. Potom už je jejich chov snadný. (V první, níže uvedené, literatuře je doporučován chov s mláďaty agresivnějších a pohyblivějších Dermogenys pusillus, které je „naučí“ přijímat potravu rychleji. Věřím tomu, protože pokud jsem je umístil s vrhem jiných živorodek, rostli výrazně rychleji.)

Vzhledem ke své velikosti vyžadují větší a spíše nižší dostatečně zarostlé akvárium s volnou částí hladiny. Poštěstí-li se vám umístit toto akvárium na místo ozařované sluncem, předvedou samci úžasnou hru barev, jakou neuvidíte u žádné jiné živorodky a dokonce u málokteré sladkovodní ryby vůbec.

Pro imponování samců je charakteristický pohyb třepotavého motýlího letu a jejich masitý výrůstek („zoban“) na dolní čelisti má jednoznačně rozhodující vliv na jejich sexuální úspěšnost. Je tu ovšem nečekaná příčina a následek: odpozoroval jsem, že nejmohutnější samci mají vždy zoban, který jim naroste dříve, než zesílí tělesně. Samci, kterým zoban nenaroste, zůstávají drobní a samice je odmítají. Samci se zobanem, byť drobní, získávají kredit a tedy i snazší přístup k potravě a rychle zesílí, ostatní nemají šanci. Z toho vyplývá, že samci nemají zoban proto, že jsou silní, ale jsou silní, protože mají zoban.

Ryby nejsou náročné na teplotu vody, 25 °C je plně dostačující a poskytnete-li jim pH 7 až 8, budete mít odolné ryby, kterých se jen tak nějaká nemoc nechytí. Jediné, čeho jsem je musel za léta jejich chovu občas zbavit, byli žábrohlísti.

Vedle problémů s krmením (hlavně samic), je jejich dalším handicapem dlouhé dozrávání samců. Trvá alespoň 2-3 roky, než naberou plné barvy a dorostou do „správné“  bizardní monstróznosti tvarů. Nemusíte se ale obávat, protože vzhledem k jejich relativní dlouhověkosti (5-6 let), si jich i tak užijete dost.

 

Zdroj:
Dokoupil, N., Zemánek, L., (1988): O polozobánkách rodu Nomorhamphus, Akvárium Terárium 3/str.3, Panorama, Praha.
Kempkes, M., Schäfer, F., (1998): Alle Lebendgebärenden der Welt. Mörfelden-Walldorf, A.C.S. (Aqualog), 352 ss.
Májsky, J., (1995): Polozobánka ze Sulawesi, Akvárium terárium 5/str.13, Panorama, Praha.
Wischnath, L.,(1993): Atlas of Livebearers of The World, T.F.H. Publications, Inc.; USA, 336 ss.

 

English version... 

 
Českomoravská společnost Guppy  |  Českomoravská společnost Xipho-Molly  |  Klub přátel divokých živorodek

Web&Design © 2004 Roman Slaboch

 | 

Připomínky a návrhy