Akvárium, založeno r. 1899 bývalý První spolek přátel akvárií a terárií v Království Českém v Praze
       
 
  Aktuality  
  Členství  
  Výsledky soutěží  
  Členové  
  Články  
  Novinky  
  Download  
  Kontakty  
  Související odkazy  
     
Zpracováno
podzim 2003
 

 

Moina - metoda intenzivní kultivace

Informace převzaty z více zdrojů (převážně internetových)

 

Je třeba zdůraznit, že zde popisujeme metodu intenzivní kultivace. Při intenzivní kultivaci se vždy pohybujeme na hraně mezi maximální produktivitou na množství kultivačního média a nezdarem.

V případě intenzivní kultivace použijeme 5 jedinců na čajovou lžičku (1 jedinec na mililitr) kultivačního média a o 24 hodin později více než 15 jedinců na čajovou lžičku (3 jedinci na mililitr). Po prvních 24 hodinách inkubace či zahájení kultivace budete muset každý den sklízet polovinu kultury. Sklizeň při plné produkci je 4 až 6 polévkových lžic Moiny denně na 40 litrů kultivačního média. Moinu obvykle sklízíme dvakrát denně, vždy jednu čtvrtinu až třetinu kultury každé ráno a pak znovu večer. Někdy je nutné je sklízet i mezi tím. Moina je velmi plodná!

Pro méně intenzivní kultury stačí trocha vody a potravy. Malé kultury ponechejte v nádobách na kultivaci a jednou týdně při kontrole jim dodejte zelenou vodu. Tyto kultury budou sloužit jako rezerva pro případ, že se intenzivní kultivace nezdaří, což se zcela jistě stane.

 

Intenzivní kultury:

Každou nádobu naplňte dostatečným počtem jedinců Moina, abyste dosáhli počáteční hustoty jednoho jedince na ml. Provzdušněte jemným proudem bublinek, 2-5/sek., a nechejte 24 hodin inkubovat. Teplota kultury by měla být 24 – 27 °C, čím blíže k maximu, tím lépe. Kulturu na 18-20 hodin denně vystavte silnému zdroji světla v intenzitě blízké polednímu slunečnímu světlu.

Kulturu krmte kvasnicemi rozpuštěnými ve vodě, 1 čajovou lžičku droždí rozpusťte v 1/2 l vody z kohoutku o teplotě 38 °C ochlazené na pokojovou teplotu. Množství krmení závisí na množství jedinců Moiny a čistotě vody. To je nejtěžší, protože se každý musí naučit toto množství odhadnout. Krmení by mělo probíhat každý den přibližně ve stejnou dobu. Podávejte krmivo minimálně jednou denně či podávejte menší množství dvakrát denně.

V případě kultur o objemu několika galonů trvá několik dní, než toxicita z překrmení dosáhne kritických hodnot, a Moina se mezitím spokojeně rozmnožuje. Člověk tak snadno získá klamný dojem, že dělá všechno správně. Avšak jakmile toxicita dosáhne kritické hladiny, Moina je zahubena ještě rychleji, než vznikla. To znamená, že jestliže vaše kultura neustále vymírá, pravděpodobně to s krmením poněkud přeháníte.

 Na druhé straně rovnice stojí nedokrmování. Jestliže Moina nemá dlouhou dobu dostatek krmení, rovněž vymře.

K dosažení zlaté střední cesty při krmení je potřeba dlouhá praxe. Útěchou může být skutečnost, že zahubenou kulturu lze snadno obnovit a za 3 až 5 dní může být opět v plné síle.

Začněte novou kultivaci či obnovte staré kultury – jako počáteční médium použijte směs zelené vody a čisté odstáté vody z akvária. Tato směs by měla mít nazelenalou barvu. Pokud je to možné, připravte si ji několik dní předem, aby se organizmy, které jsou potravou pro Moinu, mohly rozmnožit. Jestli dojde k vyhubení, chyťte jakoukoli Moinu, které se podařilo přežít a přidejte ji k nové kultuře. Znovu kultury vysaďte či obnovte v rámci každodenní ranní sklizně a večer zkontrolujte, jak se jim daří. Pokud se zdá, že spotřebovaly všechnu potravu, tj. voda je čistá, nakrmte je.

Sklizeň je důležitá! Je nutné ji provádět každý den po prvních 24 hodinách inkubace, a to i u kultur, které nejsou v plné síle. Zdá se, že sklizeň části Moiny stimuluje zbytek k reprodukci. Avšak vezměte odstraněné množství v úvahu při výpočtu množství potravy.

 

Metody sklizně:

Jestliže je Moina na hladině vody, použijte jemnou síťku na korýše a opatrně ji shrábněte. Jestliže ne, přelijte vodu s kulturou přes síťku do kbelíku. Vodu poté nalijte zpět do nádoby na kultury. Ať již použijete kteroukoli z těchto metod, dejte si pozor, abyste nerozvířili zbytky na dně nádoby více, než je nutné.

Nejsnadněji lze kontrolovat, jak se Moina vyvíjí, v noci s baterkou. To je něco, co lze těžko popsat a každý si to musí vyzkoušet sám.

 
Českomoravská společnost Guppy  |  Českomoravská společnost Xipho-Molly  |  Klub přátel divokých živorodek

Web&Design © 2004 Roman Slaboch

 | 

Připomínky a návrhy