Akvárium, založeno r. 1899 bývalý První spolek přátel akvárií a terárií v Království Českém v Praze
       
 
  Aktuality  
  Členství  
  Výsledky soutěží  
  Členové  
  Články  
  Novinky  
  Download  
  Kontakty  
  Související odkazy  
     
Zpracováno
11.5.2003
 

 

Zapomenutá živorodka

RNDr. Roman Slaboch 

 

Kliknutím otevřete další obrázky!Kubánská Živorodka strakatá (Limia vittata /Guichenot, 1853/) je jednou z velkých limií (samci 5 cm, samice až 10 cm). Není mezi chovateli rozšířena ze dvou důvodů. Jde v první řadě o barevnou fádnost samců i samic. Pokud se necháte ovlivnit snímky krásně žlutočerně strakatých samců, pak vězte, že se jedná o akvarijní formu, původem snad odněkud z bývalé SSSR, která se pro svoji malou životaschopnost z chovů (přinejmenším středoevropských) vytratila.

Druhým důvodem je jejich již zmíněná nižší životaschopnost. U přírodní formy není sice nijak fatální, přesto pravidelný úhyn dospělých chovatele jistě rozladí. A tak v nádrži plave několika málo dospělců s početným hejnkem mláďat, jejichž dospívání a růst doplňuje řídnoucí řady rodičů s pravidelností ne nepodobnou nástupu druhého alfa samce po úhynu prvního (třeba právě v tom je problém!?).

Jinak je jejich chov a odchov jednoduchý. Nejlépe se cítí v teplejší vodě (25-27 °C), kdy je doba březosti kolem 26 dní. Mláďat bývá 30 až 60, zřídka více a zpočátku rostou velmi pomalu. Od velikosti asi 2 cm se jejich růst zrychlí natolik, že jej "nestačíte sledovat".

Preferují živočišnou potravu, které spotřebují značné množství. Podobně jako L. nigrofasciata mají dobré trávení, takže je vhodná i do společných nádrží. Nesmíme ale zapomenout, že druhy rodu Limia se navzájem dobře kříží!

Vzhledem ke všem těmto uvedeným faktům lze L. vittata doporučit pouze specialistům jako další druh do kolekce Limií.

 

Zdroj:
Kempkes, M., Schäfer, F., (1998): Alle Lebendgebärenden der Welt. Mörfelden-Walldorf, A.C.S. (Aqualog), 352 ss.
Wischnath, L.,(1993): Atlas of Livebearers of The World, T.F.H. Publications, Inc.; USA, 336 ss.

 

 
Českomoravská společnost Guppy  |  Českomoravská společnost Xipho-Molly  |  Klub přátel divokých živorodek

Web&Design © 2004 Roman Slaboch

 | 

Připomínky a návrhy