Akvárium, založeno r. 1899 bývalý První spolek přátel akvárií a terárií v Království Českém v Praze
       
 
  Aktuality  
  Členství  
  Výsledky soutěží  
  Členové  
  Články  
  Novinky  
  Download  
  Kontakty  
  Související odkazy  
     
Zpracováno
8.11.2002
 

 

Nejkrásnější z limií

RNDr. Roman Slaboch 

 

Kliknutím zobrazíte další obrázkyV případě Živorodky Tiburonské (Limia tridens /Hilgendorf, 1889/) se jedná o jednu z nejkrásnějších druhů rodu Limia. Barevní jsou sice pouze samci (jak je dobrým zvykem u většiny živorodek), zato jsou nádherní. Svojí aktivitou a životními projevy připomíná L. vittata, je však menší (samice až 5 cm, samci do 3 cm). Není-li chována ve větším hejnku (kolem 20 kusů), je velmi plachá. V tom případě je ale nutno krmit živou potravou, která se rozptýlí po akváriu, protože jejich bojácnost vede až k podvýživě. V hejnu tyto problémy nejsou.

Zbarvení samců se objevuje asi ve 3 měsíci a s rostoucím věkem se zesiluje. Plně vybarvení jsou v 6-8 měsících. Samičky mají olivově hnědé zbarvení s kovovým leskem boků. V nevyhovujících podmínkách, nebo jsou-li stresovány, jsou stříbřité. Skvrna březosti je nevýrazná a ani změna velikosti břišní partie není spolehlivým indikátorem vrhu. Menší množství chovných kusů navíc vede - jak už bylo řečeno - k bázlivosti a tím k mírné podvýživě, která má za následek nepravidelnou graviditu. Pokud k tomu přičtete silný kanibalismus, je jasné, že odchov není nijak jednoduchý, zvláště zpočátku, kdy není vytvořena chovná skupina.

Mláďata, kterých bývá do 40, rostou pomalu a pohlavně dospívají po 4-5 měsících. Nemáte-li pro mláďata živou, nebo alespoň odpovídající mraženou potravou, nejsou příliš životaschopná. V takovém případě se připravte na zhruba 50% ztráty.

Přestože haitská Živorodka Tiburonská nedosahuje barevnosti a pohybové atraktivity pavích oček, domnívám se, že by mohla být komerčně úspěšná.

 

Zdroj:

Kempkes, M., Schäfer, F., (1998): Alle Lebendgebärenden der Welt. Mörfelden-Walldorf, A.C.S. (Aqualog), 352 ss.

 

 
Českomoravská společnost Guppy  |  Českomoravská společnost Xipho-Molly  |  Klub přátel divokých živorodek

Web&Design © 2004 Roman Slaboch

 | 

Připomínky a návrhy