Akvárium, založeno r. 1899 bývalý První spolek přátel akvárií a terárií v Království Českém v Praze
       
 
  Aktuality  
  Členství  
  Výsledky soutěží  
  Členové  
  Články  
  Novinky  
  Download  
  Kontakty  
  Související odkazy  
     
Zpracováno
14.6.2001
 

 

Mýty opředená živorodka    Kliknutím spustíte film (1,23 MB)

RNDr. Roman Slaboch 

 

Tvarově i barevně zajímavá  Živorodka černopruhá (Limia nigrofasciata /Regan 1913/) je jistě snem každého živorodkáře. Nutno podotknout, že snem splnitelným. Problematika a zvláštnosti jejího chovu jsou démonizovány autory článků, opisujících jeden od druhého. Tento nešvar nahrazení vlastních nedostatečných zkušeností sylabem ze starších článků je dobře znám nejen u autorů chovatelské literatury.

Například pravidelně zmiňovaná nutná přítomnost samce u vrhu mláďat, kdy údajně „samec spoluúčinkuje při porodu..." a bez něho se "břišní dutina samičky přeplní vyvíjejícími se zárodky, které protrhnou břišní stěnu a matka hyne“ je tradovaný nesmysl. (Hádejte, z jaké známé akvaristické literatury pochází tato citace). Mám mnohonásobně odzkoušeny bezproblémové vrhy bez přítomnosti samce. Netvrdím, že jde o "jednoduchou" živorodku, ale problém je někde jinde:
mladé samičky často vrhají nevyvinuté zárodky, někdy dokonce i jikry. Je jasné, že chovatel v takovém případě znejistí a začne zkoušet všechno možné, aby dosáhl zdravých odchovů. Přitom samice dospěje a zesílí, což je hlavní důvod úspěchu.

Jiným, snadno odstranitelným, problémem je kanibalismus. Dospělí opravdu mláďata požírají, ale stačí je na jejich přítomnost navyknout a nebudou si jich všímat. Osvědčenou metodou je separátní chov mladých a jejich vypuštění k dospělým až ve velikosti přes 1 cm. Tato metoda byla 100% úspěšná i u chovu silně kanibalistické L. tridens.

Často zmiňovaná rostlinná složka potravy by měla být pouze doplňkem. Ryby jednoznačně preferují masitou potravu, po které jsou v lepší kondici, než po rostlinné dietě. Rozhodně jsou to však ryby velmi žravé s poměrně dobrým trávením, takže hustě zarostlé akvárium je schopno velkou část odpadu odbourat. Nezbaví nás to ale nutnosti pravidelného čištění, protože starší kusy reagují na zvýšený obsah dusíkatých látek neinfekční vodnatelností.

Živorodka černopruhá je milá, živá rybka, která se nemnoží nijak překotně a v hejnku (alespoň 20 kusů v jednodruhovém akváriu) ukáže pravý důvod anglického pojmenování - Sheep's head.


Zdroj:
Dokoupil, N., (1981): Živorodky, SZN, Praha, 254 ss.
Kempkes, M., Schäfer, F., (1998): Alle Lebendgebärenden der Welt. Mörfelden-Walldorf, A.C.S. (Aqualog), 352 ss.
Wischnath, L.,(1993): Atlas of Livebearers of The World, T.F.H. Publications, Inc.; USA, 336 ss.

 

 
Českomoravská společnost Guppy  |  Českomoravská společnost Xipho-Molly  |  Klub přátel divokých živorodek

Web&Design © 2004 Roman Slaboch

 | 

Připomínky a návrhy