Akvárium, založeno r. 1899 bývalý První spolek přátel akvárií a terárií v Království Českém v Praze
       
 
  Aktuality  
  Členství  
  Výsledky soutěží  
  Členové  
  Články  
  Novinky  
  Download  
  Kontakty  
  Související odkazy  
     
Zpracováno
28.9.2004
 

 

Bohaté pobřeží - ráj živorodek   (3)

RNDr. Roman Slaboch 

 

Národní park Corcovado

Pacifické pobřeží je narozdíl od Karibiku výrazně sušší a teplejší. Živorodkářské žně tu ale gradovaly. V NP Corcovado na Peninsula de Osa jsme nenašli jedinou vodní plochu (tekoucí či stojatou), Poeciliopsis turrubarensis - samecve které by nebyly živorodky. A protože jsme jich prochytávali opravdu hodně, mohu zevšeobecnit několik poznatků. Především byly všude monokultury jednoho živorodého druhu, doplněného pravidelně tetrou A. bimaculatus a občas i nějakým tím sumečkem.Poeciliopsis turrubarensis - samice Zdejší vody byly bez výjimky velmi teplé 28-32 °C s pH kolísajícím mezi 7,6 a 7,8. Hejna živorodek se zdržovala jak v osluněných, tak i stíněných místech a nezdálo se, že by něco z toho preferovaly - narozdíl od teter a sumečků, kteří se zdržovali téměř výhradně ve stínu. na tomto pobřeží jsme odchytili pouze druhy Poeciliopsis turrubarensis a Brachyrhaphis rhabdophora. Zvláštní je, že jsme na těchto lokalitách nezaznamenali cichlidy.

Černé pláže u La SirenyNa tamní pobyt mám ještě jednu vzpomínku. Ze základny Carate jsme se vydali do 16 km vzdálené biologické stanice La Sirena. Cesta vedla menší částí pralesem a větší po pláži. Po pláži z černého sopečného písku. Teplota vzduchu se ustálila na 48 °C, teplota písku na 72 °C.  Asi 3 km před cílem (podle GPS) jsme narazili na říčku, vytékající z pralesa, u které se ostatní zastavili na siestu a ochlazení. Ne tak já! Vidina stínu a chladné vody v pralese umístěné stanici mne ovládla natolik, že jsem se rozhodl "krátký" poslední úsek urazit na jeden zátah. Na to, abych nakonec došel, jsem musel sebrat veškeré zbytky energie - především psychické, protože fyzická nezůstala žádná. Z totální dehydratace a přehřátí jsem se potom v La Sireně dával dohromady dost dlouho. Některým přírodním podmínkám a živlům se prostě nedá vzdorovat.

Poprvé jsem si tuto skutečnost uvědomil před řadou let, při přechodu Kavkazského hřbetu z Ruska do Gruzie, kde nás polodivocí ovčáčtí psi nekompromisně nahnali do prudké ledovcové říčky, ve které jsem, silně podchlazen a po úderu o kámen, ztratil vědomí.

Na zmiňované pláži jsem ztrácel vědomí díky vedru a vlastní blbosti.

 

Pokračování… 

 

 
Českomoravská společnost Guppy  |  Českomoravská společnost Xipho-Molly  |  Klub přátel divokých živorodek

Web&Design © 2004 Roman Slaboch

 | 

Připomínky a návrhy