Akvárium, založeno r. 1899 bývalý První spolek přátel akvárií a terárií v Království Českém v Praze
       
 
  Aktuality  
  Členství  
  Výsledky soutěží  
  Členové  
  Články  
  Novinky  
  Download  
  Kontakty  
  Související odkazy  
     
Zpracováno
24.10.2002
 

 

Překvapivá kráska

RNDr. Roman Slaboch 

 

Kliknutí otevře další obrázky!Jako nezajímavou a fádní  je možno označit jen málokterou živorodku. Kubánská Živorodka okatá (Girardinus falcatus /Egenmann, 1903/) si toto označení zaslouží jen na první pohled. Sám jsem jí po přidělení akvária nevěnoval žádnou pozornost a považoval jsem ji jen za další přírůstek, který „odzkouším a pošlu dál“. Za nějaký čas jsem si s  překvapením uvědomil, že před tímto akváriem trávím nejvíc času. Rybky vyžadují častější krmení, po kterém se pěkně zakulatí a rozhodně již nepřipomínají nízká vychrtlá šedavá torpéda, tak jak je známe z těch několika málo dostupných fotografií. (Nechápu, proč se tak často fotí ryby, které nejsou v kondici) Povrch těla je celoplošně stříbřitý bez jakýchkoliv barevných znaků. Tělo u obou pohlaví je podlouhlé a velmi štíhlé. Samci mají nápadně dlouhé, až za kořen ocasu dosahující gonopodium, zakončené háčky. Ty se při přelovování často zachytí v síťce čímž se gonopodium poškodí, někdy dokonce zlomí. Proto je lépe používat skleněný zvon.

Není-li nádrž optimálně zarybněna, bývají v dospělosti bázlivé. Samci, kteří jsou většinou schovaní mezi rostlinami, se nesnaží o oplození průběžně, jako například u příbuzných Girardinus metallicus, ale podnikají jakési sexuální výpady, kdy vyrazí z úkrytu za samičkou, pokusí se o styk a ihned odplouvají. Samice se naopak pohybují většinou mimo vegetaci ale při vyrušení v ní ihned zmizí.

Gravidita trvá přibližně 25 dní, nemají však výraznou skvrnu březosti a ani velikost břišní partie není spolehlivým indikátorem vrhu. Ve srovnání s velikostí gravidní samice jsou mláďata neobvykle velká (asi 8 mm) a bývá jich okolo 30. V prvním týdnu života mají nádherné svítivě modré oči a narozdíl od dospělých se drží v hejnu, čímž je barevný efekt ještě umocněn.. Tato intenzívní barva rychle mizí a zůstává jen náznak v občasných odlescích (při chovu v silně osolené vodě - rybka žije v brakických vodách a je běžně vídána i v moři - vydrží modrý lesk očí déle). Mláďata jsou pohyblivá, dobře žerou a rychle rostou. Při teplotě 24 °C  dospívají samci po 4, samice po 5-6 měsících.

Ve společenském akváriu moc parády nenadělají, ale jsou odolné, dobře se množí, mláďata jsou bezproblémová - ideální divoká živorodka pro začátečníky.  Pro svůj vzhled ale nebudou nikdy příliš rozšířeny a začátečník bez známostí je nejspíš vůbec nesežene. Existuje ovšem řada podobně nenáročných a výrazně atraktivnějších druhů, které mladí akvaristé ocení víc. I nádrže specialistů tento druh pouze "navštíví". (Osobně neznám nikoho, kdo by je dlouhodobě choval) To je sice vzhledem k živorodce okaté velká škoda, ale, upřímně řečeno, nelze chovat stále všechno.

 

Zdroj:
Kempkes, M., Schäfer, F., (1998): Alle Lebendgebärenden der Welt. Mörfelden-Walldorf, A.C.S. (Aqualog), 352 ss.
Wischnath, L.,(1993): Atlas of Livebearers of The World, T.F.H. Publications, Inc.; USA, 336 ss.

 

 
Českomoravská společnost Guppy  |  Českomoravská společnost Xipho-Molly  |  Klub přátel divokých živorodek

Web&Design © 2004 Roman Slaboch

 | 

Připomínky a návrhy