Akvárium, založeno r. 1899 bývalý První spolek přátel akvárií a terárií v Království Českém v Praze
       
 
  Aktuality  
  Členství  
  Výsledky soutěží  
  Členové  
  Články  
  Novinky  
  Download  
  Kontakty  
  Související odkazy  
     
Zpracováno
25.4.2002
 

 

Setkání DGLZ

RNDr. Roman Slaboch 

 

19.4.-21.4.2002 Diemelsee-Adorf

 

Výroční setkání akvaristů-živorodkářů specializujících se na divoké druhy živorodek, sdružených ve spolku DGLZ se tento rok konalo již po 28. Německý DGLZ (Deutche Gesellschaft für Lebendgebärende Zahnkarpfen) je pravděpodobně nejvýznamnější evropský spolek sdružující chovatele divokých druhů živorodých ryb. Má více než 400 členů z celé Evropy, kteří chovají (alespoň podle loňské výroční zprávy) 118 druhů rodu Poeciliidae, 35 druhů Goodeidae a 12 druhů Nomorhampidae.

Jejich setkání začalo tradičně přednáškovým dopolednem, kde vystoupil např. předseda DGLZ, Harro Hieronimus, jehož přednáška se mi moc líbila nejen díky naprosto dokonalým diapozitivům, ale i proto, že jsem jí rozuměl navzdory své chatrné němčině.

Pro nás byl hlavním důvodem návštěvy prodej jejich chovatelských přebytků. Ten probíhal pro nás dost netypickým způsobem - aukcí. Z toho důvodu se vše výrazně protáhlo, protože se dražilo odhadem asi 1 000 položek. Některé dražené komodity (nejednalo se výhradně o ryby) byly velmi neobvyklé, některé spíše úsměvné, ale byla to přinejmenším zajímavá zkušenost. Absolutně nejvyšší vydražená cena byla za trio Phalloceros caudimaculatus reticulatus auratus, která se vyšplhala na 30 €. V těsném závěsu potom byl pár Xiphophorus signum za 28 €.

Bohužel, dražitelé neměli možnost se dopředu seznámit s kvalitou nabízených ryb. Ta nebyla vždy 100%. Kamarád, který celou návštěvu zorganizoval, například získal dva páry Xiphophorus evelinae, které jsem mu nezřízeně záviděl, ovšem jen do doby, než jsme zjistili, že se jedná o přestárlé kusy, které se pravděpodobně už nerozmnoží (takže teď už mu je závidím "zřízeně").

Trochu překvapením pro mne bylo, že se tohoto významného setkání nezúčastnil žádný zástupce českého spolku deklarujícího specializaci na živorodky. Zřejmě považují svoje křížové tažení proti "nepřátelům" za důležitější. To je pro Čechy (a Moraváky!) typické, takže mne to vlastně zas tak moc nepřekvapilo.

 

Přednáška H. Hieronima     Aukce     Aukce - povšimněte si hromad boxů s rybami v pozadí.

 

 
Českomoravská společnost Guppy  |  Českomoravská společnost Xipho-Molly  |  Klub přátel divokých živorodek

Web&Design © 2004 Roman Slaboch

 | 

Připomínky a návrhy