Akvárium, založeno r. 1899 bývalý První spolek přátel akvárií a terárií v Království Českém v Praze
       
 
  Aktuality  
  Členství  
  Výsledky soutěží  
  Členové  
  Články  
  Novinky  
  Download  
  Kontakty  
  Související odkazy  
     
Zpracováno
26.10.2001
 

 

Velká gudea     Kliknutím spustíte film (1,38 MB) Kliknutím spustíte film (1,91 MB) Kliknutím spustíte film (1,16 MB) Kliknutím spustíte film (1,01 MB)

RNDr. Roman Slaboch 

 

 

Kliknutím zobrazíte další obrázkyGudea motýlková (Ameca splendens /Miller&Fitzsimons, 1971/) je velká, mohutná a velmi živá gudea. Pro jejich velikost (samci 8 cm, samice až 12 cm), nikoho nepřekvapí nesmírná žravost. Přestože literatura uvádí, že se jedná o převážně rostlinožravý druh, velmi rádi přijímají i živočišnou potravu, např. škrábané maso. Jsou tolerantní k chemismu i teplotě vody. Nemají problémy s pH 6,5-8,5 a teplotou 20-30 °C. V přírodě (Kliknutím zvětšíte mapu!, Kliknutím zvětšíte obrázek lokality!) zažívají teplotní výkyvy dokonce 15-35 °C mezi dnem a nocí! Protože však, díky své velikosti, vyžadují velkou nádrž (minimálně 150 l), nejsme schopni jim teplotní kolísání dopřát. Často zmiňovanou negativní vlastnost - okousávání ploutví společně chovaným rybám jiných druhů, jsem nikdy nepozoroval, a to ani v případě šlechtěných dlouhoocasých P. reticulata. Pravděpodobně je toto chování důsledkem nedostatečného nebo nevhodného krmení, případně stresu z přerybněné, nebo malé nádrže.

Po poměrně dlouhé březosti (asi 60 dní) vrhají samice 10-40 mladých, výjimečně více. Množství mláďat záleží na velikosti samice a především na krmení. Převažuje-li živočišná složka, je mladých více a jsou drobnější {asi 1 cm), krmíme-li převážně rostlinnou potravou bývá mladých kolem 10 ale jsou robustnější (až 1,5 cm). V rozporu s literaturou jsem doposud nezaznamenal kanibalismus.
Protože se jedná o pravé živorodky - mláďata se nevyvíjejí ve vaječných obalech a živiny získávají z těla samice trofoteniemi - je přítomnost zmíněných trofotenií u právě narozených mláďat indikátorem předčasného vrhu. Samice, která má absolutní klid a není žádným způsobem stresována, vrhne mladé až po úplném dokončení prenatálního vývoje, takže trofotenie odpadávají v okamžiku, kdy mládě opouští tělo matky (to ale neplatí pro všechny zástupce gudeovitých).

Tato neobvykle velká živorodka se cítí nejlépe v menším hejnku, např. 2+5, ve kterém jsou jedinci nebojácní, uvolnění a hraví a dopřejí chovateli nádherný pohled na stříbřitě třpytivé šupiny boků.

 

Zdroj:
Dokoupil, N., (1981): Živorodky, SZN, Praha, 254 ss.
Kempkes, M., Schäfer, F., (1998): Alle Lebendgebärenden der Welt. Mörfelden-Walldorf, A.C.S. (Aqualog), 352 ss.
Wischnath, L.,(1993): Atlas of Livebearers of The World, T.F.H. Publications, Inc.; USA, 336 ss.

 

 
Českomoravská společnost Guppy  |  Českomoravská společnost Xipho-Molly  |  Klub přátel divokých živorodek

Web&Design © 2004 Roman Slaboch

 | 

Připomínky a návrhy