Akvárium, založeno r. 1899 bývalý První spolek přátel akvárií a terárií v Království Českém v Praze
       
 
  Aktuality  
  Členství  
  Výsledky soutěží  
  Členové  
  Články  
  Novinky  
  Download  
  Kontakty  
  Související odkazy  
     
Zpracováno
1.2.2000
 

 

Nejkrásnější guppy století

Ing. Ivan Krouský 

 

Za tímto reklamně vyhlížejícím názvem je skryta dlouholetá systematická chovatelská práce a hodnocení mezinárodních porot posuzujících krásu guppek na mistrovství Evropy.

Prvé dlouhoploutvé guppy předvedl americký chovatel Paul Hähnel r. 1954 na výstavě v Hannoveru. Vznikají standardy, začíná se soutěžit. Loňské ME guppy nese v názvu stěží uvěřitelnou pořadovou číslovku 23. Prvou účast českých akvaristů zaznamenáváme r. 1978 kdy se členové tehdejší VTS účastnili výstavy v Anglii. Ale osobní spory a také omezená možnost vycestovat bránily větší účasti. Možnost cestovat čas zlepšil, ale i v ČSCH měli politicky dosazení funkcionáři obavy povolit vycestování na „západ“. Teprve po r. 1989 začíná nekomplikovaná účast českých akvaristů v ME guppy. Dodejme, že patříme k nejúspěšnějším zemím, Akvárium zal. 1899 (AKV) je v hodnocení spolků v množství a kvalitě vystavovaných ryb na prvém místě.

Soustřeďme se ale na otázku které guppy byly v průběhu let nejkrásnější a získaly nejvyšší ocenění. Dostáváme se k loňské výstavě ME v polském Bielsku – Biala kde zvítězil Luboš ŠÍMA sen. (AKV), když jeho ryby mezinárodní porota ocenila neuvěřitelným počtem 88,67 bodů. Zbarvení albino se sytě bílými ploutvemi svítilo ve výstavní nádrži a upoutalo ihned pozornost posuzovatelů. Soustředili se kolem nádrže, chválili a bylo jasné, že o vítězi je rozhodnuto. O kvalitě hovoří i odstup od druhého v absolutním pořadí výstavy, kterým byl Dr. Netesal, také člen AKV, který získal jedinečných 86,33 bodů. I proto odstup 2,33 bodů kolekce Luboše ŠÍMY vyniká. A hlavně, je to nejvyšší ocenění jakého kdy dosáhla jednotlivá kolekce nikoli jen česká a nikoli jen v loňském roce, ale je to i nejvyšší ocenění v 23 let dlouhé historii ME. A protože r. 2000 skončilo století, tedy nejkrásnější guppy století, alespoň v měřítkách Evropy.

Luboš ŠÍMA sen. je nejen úspěšný chovatel a vystavovatel, ale i skromný kolega který se ochotně dělí o poznatky a chovný materiál. Patří k nejpilnějším pracovníkům také při přípravě a provozu výstav ME guppy. Nevolí snadnou cestu a nevystavuje křížence kteří s využitím heterozního efektu předčí čistokrevné ryby velikostí a vitalitou, chovatelsky ale nejsou cenné. Tedy věci ne právě běžné. Jménem spolku Akvárium zal. 1899 i za celou českou akvaristiku mu chci poděkovat a popřát úspěšné odchovy mnoha pěkných ryb.

 

 
Českomoravská společnost Guppy  |  Českomoravská společnost Xipho-Molly  |  Klub přátel divokých živorodek

Web&Design © 2004 Roman Slaboch

 | 

Připomínky a návrhy