Akvárium, založeno r. 1899 bývalý První spolek přátel akvárií a terárií v Království Českém v Praze
       
 
  Aktuality  
  Členství  
  Výsledky soutěží  
  Členové  
  Články  
  Novinky  
  Download  
  Kontakty  
  Související odkazy  
     
Zpracováno
10.1.2004
 

 

Výsledky českých akvaristů v soutěžích za rok 2003

Ing. Karel Krček 

Mistrovské soutěže chovatelů živorodých ryb v  r. 2003 byly náročné nejen ve vysoké konkurenci v kvalitě ryb, ale i v počtu jednotlivých kol (vyhlášena byla 2 evropská a 2 republiková mistrovství s celkovým počtem 13 výstav).

 

26. Mistrovství Evropy Guppy  (tria samců):

Mistrovství se konalo jako obvykle pod záštitou IKGH (Internationales Kuratorium Guppy – Hochzucht), mělo 7 kol (dílčích výstav), uskutečněných postupně od 26.4. do 11.10.2003 s tím, že soutěžící museli mít pro úspěšné absolvování celého mistrovství účast alespoň na 4 výstavách. Při účasti na vyšším počtu výstav než 4, se soutěžícím započítávaly 4 nejlepší výsledky.
Sled jednotlivých výstav a pořádající spolky:

 1. Bonn (D – DGLZ)

 2. Berlín (D – DGF)

 3. Bielsko-Biala (PL – PTAT)

 4. Vídeň (A – ÖGG)

 5. Blois (F – AVF)

 6. Krakow (PL – KPR)

 7. Praha (CZ – AKV).

Hodnotilo se podle mezinárodního standardu  IKGH. Do soutěže se přihlásilo 183 akvaristů z 10 států; mistrovství dokončilo 76 účastníků. Nejvyšší dosažené hodnocení: 87,33 bodu (Šobr Miloslav jun., CZ – AKV) za kategorii triangl. Česká republika měla v soutěži 41 účastníků, z nichž čestné klání dokončilo 23 akvaristů. V roce 2003 jsme nejenom mistři Evropy, ale mezi prvými 10ti soutěžícími máme 4 místa:

1. místo (absolutní mistr Evropy Guppy 2003) Václav Štafl – AKV Praha

5. místo Miloslav Šobr jun. – AKV Praha

7. místo – Ing. Miloslav Šobr sen. – AKV Praha

8. místo JUDr. Josef Kerzl – ČMSG Praha.

 

Je to obrovský úspěch české akvaristiky, který m.j. znamená v ME Guppy 2004 možnost získat pořádání 2 kol v ČR (Praha a pravděpodobně Ústí n/Labem).  

 

4. Mistrovství Evropy  Xipho – Molly  (páry):

Mistrovství se podobně jako vloni konalo na základě dohody mezi spolky z České republiky, Německa, Polska a Slovenska. Bylo dvoukolové (úspěšné absolvování tedy předpokládá účast na obou soutěžích); pořadatelské země tentokrát byly Polsko a Slovensko. Prvé kolo se uskutečnilo 11. až 14. 9.2003 v polském Krakowě (91 kolekcí od 33 vystavovatelů ze 7 klubů 4 států – z ČR 3 vystavovatelé AKV, 4 vystavovatelé ČMSXM a 1 vystavovatel ČKCHŽR). Druhé kolo se uskutečnilo 20. až 27.9.2003 ve slovenském  Martině (114 kolekcí od 37 vystavovatelů z 10ti klubů 4 států – z ČR 3 vystavovatelé AKV, 4 vystavovatelé ČMSXM, 2 vystavovatelé ČKCHŽR, 3 vystavovatelé IRIS a 2 vystavovatelé „volní“). Na obou soutěžích se hodnotilo podle mezinárodního standardu ISXM 01.

Nejvyšší dosažené hodnocení: 90,67 bodu (Günther Schramm, D – GGD v kategorii XH a současně Dr. Matthias Trauzettel, D – GGD v kategorii XM). Celkoví mistři Evropy XM 2003 podle jednotlivých kategorií:

 • Xiphophorus helleri – Boguslaw Micinski, KPR/PL

 • Xiphophorus maculatus – Dr. Matthias Trauzettel, GGD/D

 • Xiphophorus variatus – Walter Altenbeck, GGD/D

 • Poecilia sphenops – Erich Krampitz, GGD/D

 • Poecilia latipina i Poecilia velifera – Ivan Vyslúžil, SZCH/SK. 

 Z české strany celé mistrovství dokončilo 8 soutěžících (nejvyššího bodového ohodnocení dosáhl Ing. Karel Krček – kategorie XH, následován Zdeňkem Machkem – kategorie XH  a  Mgr. Otto Koubou – kategorie XM;  všichni ČMSXM Praha). 

 

Mistrovství ČR  Guppy  (tria samců)  a  Mistrovství ČR  Xipho – Molly  (páry):

Obě mistrovství probíhala ve stejných termínech na stejných místech pod společnou záštitou Organizačního centra MR v chovu živorodých ryb. Hodnotilo se podle mezinárodních standardů IKGH (Guppy) a ISXM 01 (Xipho – Molly).  Ze 4 následně uvedených výstav bylo pro absolvování soutěže nutné zúčastnit se 3 (včetně skutečnosti, že i navzdory hrubému porušení pravidel ze strany ČKCHŽR, potrestaného důtkou Organizačního centra MR,  byla nakonec započítána i  výstava v Ostravě).  Místa, garantující kluby a termíny konání jednotlivých kol:

 • Plzeň (Iris), 21.8. až 24.8.2003

 • Ostrava (ČKCHŽR), 30.8. až 6.9.2003

 • Praha (Akvárium zal. 1899), 4.10 až 12.10. 2003

 • Ústí n/L (SÚA), 18.10. až 19.10 2003.

K jednotlivým mistrovstvím:

 

Guppy:

Z českých akvaristů (zúčastnění zahraniční soutěžící se do MČR 03 nezahrnují) se do soutěže přihlásilo celkem 46 vystavovatelů (účast v Plzni 32, v Ostravě 16, v Praze 29 a v Ústí n/L 22 vystavovatelů) – soutěž dokončilo (absolvování min. 3 výstav) 19 vystavovatelů. 
Konečné pořadí na prvých pěti místech:

1. místo Miloslav Šobr jun. – AKV Praha (mistr republiky Guppy 2003)

2. místo Václav Štafl – AKV Praha

3. místo Vladimír Sládek sen. – Iris Plzeň

4. místo Ing. Miloslav Šobr sen. – AKV Praha

5. místo Jaroslav Švehla – SÚA Ústí n/L. 

 

Nejvyšší bodové ohodnocení : 87,33 bodu (Miloslav Šobr jun. – AKV Praha, za kategorii triangl , blond, červený : 2-3-1).

 

Xipho – Molly:

Z českých akvaristů (zahraniční účastníky opět do republikové soutěže nepočítáme) se do mistrovství přihlásilo celkem 33 vystavovatelů (účast v Plzni 30, v Ostravě 12, v Praze 15 a v Ústí n/L 16 vystavovatelů) – soutěž dokončilo (absolvování min. 3 výstav) 14 vystavovatelů. 
Konečné pořadí na prvých pěti místech: 

1. místo Mgr. Otto Kouba – ČMSXM Praha (mistr republiky Xipho-Molly 2003)

2. místo Josef Felt – Iris Plzeň

3. místo Dušan Habada – Iris Plzeň

4. místo Zdeněk Machek – ČMSXM Praha

5. místo Pavel Růžička – SÚA Ústí n/L. 

Nejvyšší bodové ohodnocení : 93,00 bodu  (Josef Felt – Iris Plzeň za kategorii Xiphophorus helleri lyra).

 

Závěrečné ohlédnutí:

Prakticky všechny uvedené mistrovské soutěže byly přehlídkou stále stoupající kvality vystavovaných ryb. Zdá se, že se opět trochu blýská na lepší časy, protože mezi již několik let se opakujícími jmény se mezi soutěžícími objevila řada nových a zejména i mladých tváří. A to je dobře, i když někteří se účastní jen jako „free“, ale to je přeci jedno. Velmi potěšující je nástup Irisu Plzeň a SÚA Ústí n/Labem. Škoda je ztráty prestiže a zejména chovatelského poklesu ČKCHŽR Horní Bludovice (ME i MČR XM 2003 dokončil pouze pan předseda klubu). Ale i to se časem dá jistě do pořádku. Celkově lze všechna čtyři uvedená mistrovství hodnotit velmi kladně s tím, že zejména v ME Guppy jsou v silné zahraniční konkurenci naše výsledky v roce 2003 skvělým úspěchem české akvaristiky a měly by se stát naším povzbuzením i do dalších let.

 

 
Českomoravská společnost Guppy  |  Českomoravská společnost Xipho-Molly  |  Klub přátel divokých živorodek

Web&Design © 2004 Roman Slaboch

 | 

Připomínky a návrhy