Akvárium, založeno r. 1899 bývalý První spolek přátel akvárií a terárií v Království Českém v Praze
       
 
  Aktuality  
  Členství  
  Výsledky soutěží  
  Členové  
  Články  
  Novinky  
  Download  
  Kontakty  
  Související odkazy  
     
Zpracováno
květen 2005
 

 

Výstava Na Štvanici - Praha 19.-30.6.1982

Redakce, (1982): Čtvrtstoletí s výstavou, Akvárium Terárium, 5/1982, str.16-18

 

Štvanice — pražský ostrov na Vltavě — byla za dobu své historie svědkem nejrůznější podívané. Vystřídali se tu c. k. ostrostřelci, Buffalo Bill, hvězdy ledové plochy i tenisových dvorců. Koncem června letošního roku však Štvanice, přesněji výstavní pavilón nakladatelství a vydavatelství Panorama, hostila pestrou paletu obyvatel akvárií a terárií. Od 19. do 30. června zde totiž byla 1. pražská výstava akvarijních ryb a terarijních zvířat.

Impulsem k uspořádání přehlídky chovatelských úspěchů pražských vivaristů bylo vlastně společné jubileum — čtvrtstoletí existence oslavil Český svaz chovatelů a stejně starý je i náš časopis AKVÁRIUM TERÁRIUM. Rozhodnutí připomenout veřejnosti obě výročí — a především zajímavou práci pražských vivaristů — padlo v listopadu loňského rohu na společné schůzce zástupců všech zainteresovaných organizací. Výstava dostala svou koncepci, patronaci převzal Městský výbor Českého svazu chovatelů v Praze, byl ustaven třináctičlenný výstavní výbor a přípravy, na nichž se podíleli členové základních organizací akvaristů a teroristů z Prahy 3, 4 a 7, Klubu chovatelů živorodých ryb ČSCH a naše redakce se rozběhly naplno.

Návštěvník procházející prostředím výstavního pavilónu si ani neuvědomil, co takové výstavě předcházelo. Tentokrát to bylo 4150 brigádnických hodin při přípravě a instalaci výstavy, náročná montáž více než 200 akvárií a terárií, potřebných stojanů, rozvodů vody, vzduchování a proudu... Výsledek pak byl odměnou nejen pořadatelům, ale všem, kteří mají tiché společníky v akváriích a teráriích rádi.

Zájem veřejnosti (výstavu shlédlo více než 18 000 návštěvníků), který si vyžádal i prodloužení expozice dokazuje, že zájem o vivaristiku u nás stále roste. A jak bylo zřejmé ze zaujatých dětských tváří má značné zastoupení i u nejmladší generace. Co na výstavě návštěvníci viděli? Ze dvou set instalovaných nádrží o obsahu 40 až 600 litrů patřilo 80 různým druhům akvarijních ryb, v 93 dalších byly soutěžní kolekce živorodých ryb, zbývajících 27 dočasně osídlila terarijní zvířata. Živé exponáty výstavy měly k dispozici na deset tisíc litrů vody. Rozsah počtu zvířat chovaných v domácnostech pražských vivaristů byl zvýšen o některé vzácné exponáty ze ZOO Dvůr Králové nad Labem a z podniku Sady, lesy a zahradnictví hl. m. Prahy. Vývoj našeho časopisu doplnily dnes již historické publikace ze začátku našeho a konce minulého století, které nám poskytli ochotní spolupracovníci redakce a některé organizace ze svých archivů a knihoven.

Přímá účast návštěvníků na hodnocení výsledků práce vystavovatelů se projevila v anketě vypsané naší redakcí. Při vstupu do výstavního pavilónu totiž dostávali zájemci anketní lístek, kde písemně vyjádřili svůj názor na to, které akvárium a které terárium svou úpravou a osazením je nejvíce zaujalo. Nejúspěšnější vystavovatelé takto hodnocení byli odměněni mimořádnými cenami redakce.

Návštěvnickou úspěšnost výstavy ještě podpořila i možnost zakoupit si na místě nejrůznější chovatelské potřeby a doplňky v prodejním stánku o. p. Zverimex i samotné rybky a rostliny z přebytků chovatelů zúčastněných organizací.

Věřme, že se tedy na podobnou akci nebudou muset všichni, jejichž zálibou a koníčkem se vivaristika stala, těšit celé čtvrtstoletí, které dělilo 1. pražskou výstavu akvarijních ryb a terarijních zvířat od její poslední předchůdkyně.

 

 

 
Českomoravská společnost Guppy  |  Českomoravská společnost Xipho-Molly  |  Klub přátel divokých živorodek

Web&Design © 2004 Roman Slaboch

 | 

Připomínky a návrhy